جغرافیا دانشگاه آزاد اندیمشک

معرفی جغرافیای شهری

به یاد اول ابتدایی

با وجود انکه توسعه شهر وخدمات شهری  زندگی کردن را آسان کرده اما.....
 
خوشا به حالت ای روستایی

چه شاد و خرم، چه باصفایی

در شهر ما نیست جز دود و ماشین

دلم گرفته از آن و از این

 در شهر ما نیست جز داد و فریاد

خوشا به حالت که هستی آزاد

ای کاش من هم پرنده بودم

با شادمانی پر می­گشودم

می رفتم از شهر به روستایی

آنجا که دارد آب وهوایی

 

[ پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 0:0 ] [ محمد ]

[ ]

زمانه

از کسانيکه از من مـتنفرند سپاس. ، آنها مرا قويتر ميکنند

از کسانيکه مرا دوست دارند ممنونم،آنان قلب مرا بزرگتر ميکنند.

ازکسانيکه مرا ترک مي کنند متشکرم،آنان بمن مي آموزند که هيچ چيز تا ابد ماندني نيست

از کسانيکه با من مـــــي مانند سپاسگزارم، آنان به من معناي دوست واقعي را نشان مي دهند

[ سه شنبه هفدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 18:51 ] [ محمد ]

[ ]

وزن جدید نزدیک ترین سیاهچاله به زمین محاسبه شد

سیاهچاله ای 6.6 میلیارد برابر ابعاد خورشید، غول پیکرترین همسایه ای است که در نزدیکی کهکشان راه شیری و در حیاط پشتی سیاره زمین مشاهده شده است. سیاهچاله کهکشان M87 سیاهچاله ای فربه است که بر اساس مطالعات جدید جرمی 6.6 میلیارد برابر خورشید زمین آن را پر کرده است.دانشمندان معتقدند چنین اَبَرسیاهچاله هایی بسیار کمیاب و نادرند و از این رو وجود چنین نمونه عظیمی از این سیاهچاله ها در فاصله 50 میلیون سال نوری همسایگی زمین بسیار شگفت انگیز است.به گفته "کارل گبهارد" اخترشناس  دانشگاه تگزاس، این سیاهچاله به اندازه ای به ما نزدیک است که می توان گفت در حیاط پشتی زمین قرار گرفته است. این یافته دانسته های قبلی را درباره تخمینهایی که از ابعاد سیاهچاله کهکشان M87 زده شده بود، تصحیح می کند. پیش از این ابعاد این سیاهچاله در حدود یک یا بیش از 6 میلیارد برابر جرم خورشید تخمین زده شده بود.انتظار می رود این تحقیق جدید منجر به کشف ابعادی جدید از سیاهچاله هایی باستانی که پیش از این ابعاد آنها محاسبه شده بود، شود. اخترشناسان محاسبات جدید خود را با استفاده از تلسکوپ جمینی در هاوایی انجام داده و به مطالعه حرکات موجود در میان سیاهچاله که با ابعاد آن در ارتباط مستقیم است، انجام داده اند. محاسبات جدید 10 برابر دقیق تر از نمونه های پیشین هستند که به واسطه اختلالات نوری اتمسفر زمین دقت آنها پایین آمده بوده است.بر اساس گزارش دیسکاوری، اخترشناسان مدتها است که در تلاشند به ارتباط میان سیاهچاله ها و کهکشانهای میزبان برای درک دقیقتر نحوه تکامل جهان هستی پی ببرند. با این حال هرچه نگاه به این پدیده ها دقیق تر می شود، ارتباط میان آنها پیچیده تر به نظر می آید.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:35 ] [ محمد ]

[ ]

در «سال‌هاى تاريک» جهان چه گذشت؟کشف حلقه گم‌شده بين «انفجار بزرگ» و تولد ستارگان

ستاره‌شناسان اعلام کرده‌اند که «حلقه گمشده» راز تکامل جهان را پس از انفجار بزرگ کشف کرده‌اند. دانشمندان سال‌هاست که چيز زيادى در مورد «سال‌هاى تاريک» فضا که به دوره بين انفجار بزرگ در 13.7 ميليارد سال پيش و تولد اولين ستاره‌ها اطلاق مى‌شود، نمى‌دانند؛ اما محققان دانشگاه کمبريج توانسته‌اند نورى را که از يک سياه‌چاله عظيم خارج مى‌شود کشف کرده و از آن براى مطالعه در مورد اين بخش تاريک از تارخ جهان کمک بگيرند. آنها آثار اولين ستاره‌ها و شواهدى از پس از انفجار ستاره‌اى 25 برابر خورشيد را کشف کردند. ماکس پتينى از موسسه ستاره‌شناسى کمبريج معتقد است که کشف اين گازها مى‌تواند به کشف ريشه‌هاى جهان بينجامد. دانشمندان دانشگاه کمبريج به همراه محققان موسسه فناورى کاليفرنيا اين پژوهش را انجام دادند. آنها از نور تابيده شده از سياه‌چاله کوازار براى روشن کردن گازهاى آزاد شده از ستارگان جوان استفاده کردند. باورها بر اين است که اين ستارگان اوليه نقشى کليدى در فهم چگونگى تکامل جهان از يک محيط پر از هيدروژن و هليوم به محيطى غنى از ساير عناصر سنگين‌تر از جمله اکسيژن،‌کربن و آهن ايفا مى‌کنند. دوره تاريکى پس از انفجار بزرگ به دليل وجود ابرهاى غيرشفافى که جهان را پوشانده‌اند براى تلسکوپ‌ها غيرقابل دسترسى بود اما ستاره‌شناسان با موفقيت توانسته‌اند يک ابر نادر را که از يک ستاره آزاد شده با بزرگترين تلسکوپ جهان موقعيت‌يابى کنند.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:35 ] [ محمد ]

[ ]

40سال پس ازفتح ماه معلوم شد:هسته کره ماه هم مايع است!

سيگنال‌هاى به دست‌آمده از سنسورهاى لرزه که در سال 1971 توسط فضانوردان «آپولو» در سطح ماه کار گذاشته شد، نشان مى‌دهد که ماه هم مانند زمين هسته‌اى مايع دارد. دانشمندان ناسا تکنيک‌هاى تشخيص لرزه امروزى را بر اطلاعات به دست آمده از سنسورها اعمال کردند. تحقيقات جديد نشان مى‌دهد که ماه از يک هسته داخلى جامد و غنى از آهن با شعاع تقريبى 240 کيلومتر و يک هسته خارجى روان عمدتا آهن مايع با شعاع نزديک به 330 کيلومتر برخوردار است و تفاوت آن با زمين در لايه مرزى مذاب اطراف هسته است که از شعاعى در حدود 485 کيلومتر برخوردار است. اين اطلاعات، سير تکامل يک مولد قمرى را روشن مى‌کند. مولد قمرى يک روند طبيعى است که طبق آن احتمالا ماه، خود ميدان مغناطيسى قدرتمندش را توليد و حفظ کرده است. کشف جزئيات در مورد هسته ماه براى طراحى مدل‌هاى دقيق از تشکيل ماه ضرورى است. هسته شامل درصد کوچکى از عناصر سبک مانند سولفور بوده که تحقيقات جديد زلزله‌شناسى را در زمين که از وجود عناصر سبک مانند اکسيژن و سولفور در لايه اطراف هسته زمين خبر مى‌داد، تکرار مى‌کند. در اين تحقيقات از اطلاعات گسترده به دست آمده در زمان عمليات آپولو در ماه استفاده شده است. آزمايش لرزه‌نگارى انفعالى آپولو از چهار لرزه‌نگار تشکيل شده که بين سال‌هاى 1969 و 1972 در ماه نصب شد و فعاليت‌هاى لرزه‌يى ماه را به طور مداوم تا اواخر 1977 ثبت کرد.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:34 ] [ محمد ]

[ ]

سفر بین ستاره ای تا 200 سال دیگر امکانپذیر است

دانشمند سابق سازمان ناسا طی محاسباتی جدید اعلام کرد انسان تا 200 سال آینده توانایی رفتن به فضاهای بین ستاره ای را به دست نخواهد آورد. یکی از دانشمندان و محققان سابق سازمان ناسا محاسبات جدید و جالب توجهی را در رابطه با سفرهای بین ستاره ای انجام داده است.وی می گوید تا 200 سال دیگر انسان قادر به سفر کردن به هدفی در میان ستاره ها نخواهد بود تا آن زمان نیز تمامی فضاپیماهایی که از پیش برای آغاز چنین سفری ساخته شده اند، منسوخ و کهنه خواهند شد."مارک میلیس" رئیس سابق پروژه BPP ناسا و بنیانگذار انجمن "تائو زیرو" که پشتیبانی از مطالعات درباره سفرهای بین ستاره ای را به عهده داشته است، معتقد است بدون در نظر گرفتن موانع سیاسی و مالی، انرژی و دست یافتن به مقادیر کافی از آن برای آغاز سفری بین ستاره ای تا سال 2196 به طول خواهد انجامید.وی با مقایسه های فراوان به چنین محاسباتی دست پیدا کرده و آنها را در نشستی نجومی عنوان کرده است. میلیس با بررسی 27 سال اطلاعات درباره مسائل مرتبط با انرژی، انرژی مورد نیاز برای اجرای چنین ماموریتهایی، انرژی های فردی و حتی برتری های اجتماعی دو سفر ممکن را انتخاب کرد: سفری بی هدف در یک فضاپیمای جمعی بین ستاره ای و یا سفری 75 ساله به آلفا-قنطورس.میلیس با آزمودن میزان انرژی مورد نیاز برای پرتاب شاتلهای فضایی در 30 سال پیش که بخشی جزئی از انرژی های قابل استفاده کشور آمریکا به شمار می رفت، دریافت که برای اجرای پروازهای بین ستاره ای نسبتی مشابه را باید در نظر گرفت.به گفته وی برای پرواز فضاپیمایی 500 سرنشینه در سفری یک طرفه، به دست کم یک اگزا ژول انرژی نیاز خواهد بود، انرژی برابر هزار و 18 ژول که از انرژی مصرفی کل جهان در یک سال مقداری کمتر است.همچنین برای سفری بدون سرنشین به سوی آلفا-قنطورس انرژی مورد نیاز از این هم بیشتر خواهد بود زیرا با رسیدن به نزدیکترین همسایه ستاره ای باید از سرعت فضاپیما کاست که این خود به هزار و 19 زول انرژی نیاز دارد، حتی بدون در نظر گرفتن سوخت مورد نیاز، فضاپیمای 500 نفره تا سال 2200 و فضاپیمای بدون سرنشین تا سال 2500 آمادگی پرواز را نخواهند داشت.حقیقت اینجا است که محاسبات میلیس نسبت به بسیاری از دیگر مطالعات واقع گرایانه تر است، مطالعاتی که در آنها اعلام شده برای سفر به فضا به انرژی 100 برابر انرژی کل جهان نیاز خواهد بود.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:33 ] [ محمد ]

[ ]

مرگ آتشین یک ستاره/ هجوم ستاره دنباله دار به خورشید

این تصاویر ویدیویی توسط ماهواره SOHO به ثبت رسیده و گلوله آتشینی را نشان می دهد که در نهایت با خورشید برخورد می کند. البته این رویداد به همین جا ختم نمی شود و در پی آن توده ای از پلاسمای خورشیدی از سطح خورشید به بیرون فوران می کند.

احتمال می رود این دنباله دار از خانواده کیهانی به نام "کروتز" باشد، بقایای یک ستاره دنباله دار بزرگ که چندین قرن پیش متلاشی شده و هر از چندگاهی بخشی از آن با خورشید برخورد می کند.

در این تصاویر صفحه ای کدر تابشهای خورشیدی را مانند یک کسوف مصنوعی پوشش داده است تا امکان مشاهده این ستاره دنباله دار کم نور که امکان مشاهده آن از روی زمین غیر ممکن بود، به وجود بیاید. این فیلتر نوری با هدف نمایش دادن ساختار کرونای خورشیدی به دانشمندان مورد استفاده قرار می گیرد اما در عین حال می تواند دنباله دارهای مهاجم را نیز شناسایی کند.

ناسا طی سالها بیش از صدها ستاره دنباله دار مشابه را کشف کرده است اما کمتر نمونه هایی به چنین مرگ آتشینی زندگی خود را به پایان برده اند. در دسامبر سال گذشته نیز خورشید مورد هجوم طوفانی از ستاره های دنباله دار یخی قرار گرفتن که قلب ستاره را مورد هجوم قرار داده و در نهایت از بین رفتند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، دانشمندان مدتها است که در تلاشند تا میان ستاره های دنباله داری که به دور خورشید سرگردان بوده و گاه و بی گاه به آن هجوم می برند و فوران کرونالی خورشید ارتباط فیزیکی پیدا کنند.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:31 ] [ محمد ]

[ ]

میكروسكوپ الكترونی

یكی از تجهیزات بزرگ علمی میكروسكوپ الكترونی است كه براساس قوانین نوری كار میكند دراین دستگاه شار الكترون پر انرژی از یك منبع الكترون خارج شده وتحت شتاب به طرف هدف میرود در مسیر خود از روزنه های تعبیه شده در یك فلز عبور كرده وبا عبور از لنزهای مغناطیسی بر روی شی مورد نظر تابانده شده ودر نتیجه بازتاب نور تصویر شی دیده خواهد شد.

اطلاعاتی را كه میكروسكوپ الكترونی ارائه میدهد:
1 -
توپوگرافی شئ : (نقشه برداری )كه با اشكار كردن مشخصات سطح و بافت داخلی شئ میتوان به خواصی مانند سفتی و میزان ار تجائی بودن ان پی برد.
2 -
مورفولوژی (ریخت شناسی): از ان رو كه در این رویت شكل و سایز ذرات مشخص است میتوان به سختی و استحكام پی برد.
3 -
تركیب: این میكروسكوپ میتواند عناصر سازنده شئ را مشخص نماید بنابراین میتوان به خواصی مانند نقطه ذوب اكتیویته شئ نیز دست یافت.
4 - بلور شنا سی: میكرو سكوپ الكترونی چگونگی چیده شدن اتمها را در مجاورت یكدیگر را می دهد وبه این تر تیب میتوان انها را از نظر رسانایی و خواص الكتریكی بررسی نمود.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:31 ] [ محمد ]

[ ]

مقایسه دو سیاره زمین و خرچنگ 55 - e

چگال ترین سیاره سنگی است که تاکنون شناسایی شده است. این سیاره که "خرچنگ 55 - e" نام دارد همانند یک "سوپر زمین فوق نامتعارف" و متراکم ترین سیاره سنگی است که تاکنون شناسایی شده است.نخستین بار در سال 2004 با اطلاعاتی که تلسکوپ کانادایی MOST ارائه کرده بود ساختار شناسایی شد.اکنون تیمی بین المللی از ستاره شناسان موفق شدند جزئیات این سیاره فرامنظومه خورشیدی "فوق- نامتعارف" را کشف کنند.قطر این سیاره 60 درصد بزرگتر از قطر زمین است اما 8 برابر عظیم تر و دو برابر متراکم تر از سیاره ما (و تقریبا متراکم تر از سرب) است.دانشمندان موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام. آی. تی)، دانشگاه بریتیش کلمبیا، مرکز فیزیک نجوم اسمیت سونیان و دانشگاه کالیفرنیا در سنت کروز برپایه رصدهای تلکسوپ فضایی کانادایی MOST (تغییرپذیری میکرویی و نوسانات ستارگان) دریافتند که "خرچنگ 55 - e" در فاصله حدود 40 سال نوری از زمین قرار دارد و در اطراف ستاره ای به نام "خرچنگ 55- A" می چرخد و به حدی نزدیک به ستاره خود است که یک سال آن کمتر از 18 ساعت (17 ساعت 41 دقیقه) به طول می انجامد.دمای سطح این سیاره به بیش از 2 هزار و 700 درجه سانتیگراد می رسد. به سبب گرمای بسیار بالای این سیاره غیرممکن است که در فضای اطراف آن، اتمسفر داشته باشد و به همین علت، این سیاره از نوع سیاراتی نیست که بتوانند پذیرای اشکالی از حیات باشند.

مقایسه دو سیاره زمین و خرچنگ 55 - e

این دانشمندان در خصوص این سیاره توضیح دادند: "خرچنگ 55 - e لابراتواری ایده آل برای آزمایش نظریه های مربوط به تشکیل سیارات، تکامل و زندگی آنها به شمار می رود. درشرایطی که این سیاره حتی با تلسکوپ نیز قابل رویت نیست، ستاره اش در دو ماه آینده در شبهای کاملا تاریک با چشم غیرمسلح نیز رصد می شود."در روی این سیاره اجسام سه برابر سنگین تر از روی زمین هستند و در طول روز، خورشید 60 برابر بزرگتر و 3 هزار و 600 برابر نورانی تر از روی زمین دیده می شود.

موقعیت سیاره خرچنگ 55 - e در آسمان 

اولین سیاره ای که اطراف ستاره "خرچنگ 55- A" کشف شد "b" نام داشت و نخستین بار در سال 1997 رصد شد.براساس گزارش مدیا ایناف، سپس دو سیاره دیگر این ستاره به نامهای "c" و "d" کشف شدند و سرانجام در سال 2004 سیاره "خرچنگ 55 - e" و در سال 2008 سیاره پنجم به نام f رصد شد.تمام این پنج سیاره با تکنیک اثر داپلر و یا شناسایی نوسانات حداقل به سبب نیروهای گرانشی کشف شدند.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:30 ] [ محمد ]

[ ]

بعضی از دایناسورها شب - بیدار بودند

دیرینه شناسان آمریکایی در بررسیهای خود دریافتند که برخلاف تصور گونه ای از دایناسورها حیواناتی شب - بیدار بودند. "ولوسیراپتورها" قهرمانان اصلی فیلم معروف "پارک ژوراسیک" هستند. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا کشف کردند که این دایناسور دو پا، دونده و گوشتخوار که یکی از معروف ترین گونه های دایناسورها است یک حیوان شب بیدار بوده است.این کشف جدید، تئوری علمی که بیان می دارد دایناسورها که همگی در 65 میلیون سال قبل منقرض شدند تنها در طول روز فعال بودند را نقض می کند.این محققان ساختار چشم 164 گونه زنده امروزی از دو گروه حیوانات تنها روزبیدار یا شب بیدار و حیواناتی که هم شب و هم روز قادر به زندگی هستند را تجزیه کردند. سپس شکل و ابعاد و این ساختارهای چشم با چشم فسیلهای 33 گونه از خزندگان دوره مزوزئیک مقایسه شد.حیواناتی که به طور معمول شبها بیدارند از یک حلقه "نورو- رتنیک" در ابعاد بزرگتری برخوردارند که به آنها اجازه می دهد در فقدان نور بهتر ببیند.براساس گزارش ساینس، این بررسیها نشان داد که این ویژگی مهم در چشم فسیلهای گونه دایناسور "ولیوسیراپتور" نیز وجود داردبه گفته این محققان، "ولیوسیراپتورها" و سایر دایناسورهای گوشتخوار کوچک شکارچیان شب- بیدار بودند اما از آنجا که فسیلهای کافی برای ساختار چشم دایناسورهای گوشتخوار بزرگی به ویژه " تیرانوساروس رکس" وجود ندارد تعیین شب- بیدار بودن آنها امکانپذیر نیست.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:29 ] [ محمد ]

[ ]

بلندپروازى دانشمندان در دستيابى به اعماق زمين نخستين چاه عميق تا جبه زمين حفر مى شود

دانشمندان اروپايى در اقدامى بى‌سابقه اعلام کرده‌اند که قصد دارند در پوسته زمين گودالى حفر کرده و به جبه برسند. اين اقدام که قرار است از سوى دانشمندان مرکز ملى اقيانوس‌شناسى در ساوث‌همپتون انگليس و دانشگاه مونت پليه فرانسه انجام شود، تاکنون انجام نشده و اين اولين بار است که دانشمندان در مورد آن برنامه‌ريزى مى‌کنند. جبه زمين قسمتى از سياره است که بين پوسته و هسته آهنى مرکز آن قرار گرفته و براى دستيابى به آن بايد از نقطه‌اى در اقيانوس که از پوسته نازکترى برخوردار است عمل حفارى را انجام داد. حتى در اين صورت نيز بايد از ميان حدود هشت کيلومتر سنگ سخت حفارى کرد. اين عمليات بسيار سخت و خطرناک است چرا که با نزديکتر شدن به جبه، دما بالاتر رفته و تا 570 درجه فارنهايت خواهد رسيد که در اين دما تمام امکانات حفارى غيرقابل استفاده خواهند شد. آخرين مشکل، فشار جوى است که در عمق زمين بيشتر مى‌شود. دانشمندان قصد دارند با حفر اين چاه نمونه‌هايى از جبه را استخراج کرده و مورد آزمايش قرار دهند. اين اولين بارى نيست که نمونه‌اى از جبه زمين احيا مى‌شود، چرا که آتشفشان‌ها ميليون‌ها نمونه از مواد زير پوسته را به سطح زمين مى‌آورند ولى اين اولين بارى است که چنين نمونه‌اى بدون طى کردن فرآيند قبلى به دست انسان مى‌رسد. دانشمندان قرار است در ماه‌هاى پيش رو تحقيقات خود را براى تعيين مکان مناسب در جايى در اقيانوس اطلس آغاز کنند، اما انتظار مى‌رود که بر اساس فناورى کنونى و همچنين سرماايه کنونى، اين عمليات تا سال 2018 آغاز نشود.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:28 ] [ محمد ]

[ ]

خورشيد، بالأخره از خواب برخاست

خورشيد پس از سه سال خواب خورشيدى در قياس تاريخى سرانجام از خواب برخاسته و دوره توفانى خود را آغاز کرد. لکه خورشيدى که به نواحى سردتر مملو از زمينه‌هاى شديد مغناطيسى خورشيد گفته مى‌شود در حال حاضر بطور منظم در نقاطى از سطح خورشيد حضور پيدا مى‌کند. خورشيد نيز در ماههاى اخير چندين شراره قدرتمند از خود منتشر کرده که براى مثال مى‌توان از انفجار چهاردهم فوريه نام برد که قدرتمندترين فوران در چهار سال اخير بوده است. به گفته محققان،‌ تمام اين علائم نشانگر آن است که خورشيد از خواب خود در حال بيدار شدن است. در سال 2008 خورشيد به آرامترين حالت خود در حدود يک قرن اخير فرو رفت. لکه هاى خورشيدى از ميان رفته، جرقه‌هاى خورشيدى فروکش کرد و در اين ستاره سکوت کامل برقرار شد. دوره آرامش در خورشيد مسأله جديدى نيست. اين دوره هر 11 سال به عنوان بخشى از فعاليت طبيعى خورشيد تکرار مى‌شود. اما اين حالت حداقل خورشيدى اخير بيش از حد معمول به طول انجاميد که حتى برخى محققان به اين فکر افتادند که شايد اين دوره هيچگاه تمام نشود. اين دوره که سه سال طول کشيد اکنون به پايان رسيده است. در پى شروع فعاليت لکه‌هاى خورشيدى، سال جارى با سروصدا آغاز شد. ماهواره‌هاى مدارگرد زمين دو جرقه خورشيدى کلاس ايکس که قدرتمندترين نوع آن است را شناسايى کردند که يکى در چهاردهم فوريه و ديگرى در 9 مارس اتفاق افتاد. در تاريخ هفت مارس نيز يک ابر محتوى ميلياردها تن ذرات باردار با سرعت هشت ميليون کيلومتر در ساعت از خورشيد جدا شد. اين انفجار که به دفع جرم تاجى موسوم است مستقيم به سمت زمين نيامد اما ميدان مغناطيسى زمين را تحت تاثير قرار داد. کارشناسان زمان حداکثر فعاليت خورشيدى را در سال 2013 پيش‌بينى کرده‌اند. بنابراين زمين احتمالا با توفانهاى خورشيدى قويترى روبرو شود که در اين حالت شفق‌هاى بيشترى را شاهد خواهيم بود و از سوى ديگر ممکن است ماهواره‌هاى ارتباطى زمين و همچنين فضانوردان در فضا با مشکلات و اختلالاتى روبه‌رو شوند.

[ یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 23:28 ] [ محمد ]

[ ]

پیرترین دانشجوی ایرانی.....

سید قنبر حیدری شیشوان

پیرترین دانشجوی ایرانی.....

به تصاویر نگاه کنید  و امیدواری و اعتماد به نفس رو یاد بگیرید...


ادامه مطلب

[ چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 21:6 ] [ محمد ]

[ ]

آیا میدانید که:

آیا میدانید که:

ایا میدانید با هوش ترین زن دنیا 5 فوق لیسانس دارد و ضریب هوشی او 200 است و دنبال کار است
ایا میدانید چشم انسان معادل یک دوربین 135 مگا پیکسل است
ایا میدانید از دست دادن تنها 1٪ از اب بدن موجب تشنگی میشود
ایا میدانید شما به طور متوسط 15000 بار در روز پلک میزنید
ایا میدانید حدود 13٪ مردم چپ دست هستند . این رقم در گذشته 11 ٪ بود
ایا میدانید دو سوم وزن بدن از اب تشکیل شده است 92٪ خون 75٪ مغز 75٪ عضلات از اب تشکیل شده اند
ایا میدانید خورشید 330,330 مرتبه بزرگتر از زمین است

ادامه مطلب

[ چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 21:0 ] [ محمد ]

[ ]